F1299CA10
- Mfr.Part #
- F1299CA10
- Manufacturer
- Curtis Industries
- Package/Case
- Datasheet
F1299CA10
- Description
- PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
- Stock
- 693
- Quality
- Manufacturer :
- Curtis Industries
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- No
- Approval Agency :
- CSA, TUV, UL
- Connector Style :
- IEC 320-C14
- Connector Type :
- Receptacle, Male Blades
- Current Rating - Appliance Inlet :
- 10A
- Current Rating - Circuit Breaker :
- Current Rating - Filter :
- 10A
- Features :
- Filter Type :
- Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- Fuse Holder, Drawer :
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Screw Hole
- Number of Positions :
- 3
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 30.50mm x 22.90mm
- Panel Thickness :
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Voltage Rating - Appliance Inlet :
- 250VAC